Jak uczyć się angielskiego w domu?

Jak nauczyć się angielskiego w domu?

by Małgorzata

Nie zawsze mamy czas i chęci, do tego by uczęszczać na różnego rodzaju kursy, organizowane zewnętrznie – wolimy spędzać czas w naszym zaciszu domowym, bo tam czujemy się bezpiecznie i komfortowo. Dlatego często też, decydujemy się na samodzielną naukę wielu różnych umiejętności.  Nauka angielskiego w domu jest doskonałą alternatywą dla kursów w szkołach językowych. Tym bardziej, że metod jest naprawdę wiele! Jak skutecznie uczyć się angielskiego w domu?

Jak przygotować się do nauki angielskiego w domu?

Aby uczyć się samodzielnie angielskiego, w swoich czterech kątach, nie potrzebujemy wiele. Wystarczy co najmniej 15 minut wolnego czasu dziennie, odrobina chęci i samodyscypliny. Na początku zapał do nauki może być ogromny, nie oznacza to jednak, że tak będzie cały czas. Warto więc, podejść do nauki angielskiego „na chłodno” i rozpisać plan nauki, ustalając sobie zajęcia na konkretne dni, biorąc pod uwagę oczywiście nasze inne zajęcia.

Postawmy sobie również cel, który chcemy osiągnąć. Zadajmy sobie pytanie, dlaczego angielski jest nam potrzebny, do czego się przyda. Poszukajmy odpowiedniej motywacji. Spiszmy również obszary, w których chcemy się szczególnie poprawić – mamy kłopot z mówieniem, za to dobrze idzie nam w pisaniu? Uwzględnijmy w naszym planie większą część zajęć, poświęconych mówieniu.  

Jak się uczyć – metody nauki języka angielskiego

Możliwości nauki języka angielskiego w domu jest naprawdę sporo, a Internet i dostępne w nim narzędzia, znacznie ten proces ułatwiają. W zależności od Twojego poziomu i umiejętności, a także tego jakim czasem dysponujesz, możesz zdecydować się na jedną z poniższych metod, łączących przyjemne z pożytecznym. Zapomnij o szkolnych metodach nauki angielskiego! Czas zacząć uczyć się z przyjemnością – skutecznie!

Spróbuj czytania na głos

Czytaj artykuły i książki po angielsku – na głos. Najlepiej gdy będziesz się wtedy nagrywać na dyktafon lub telefon. Pomoże Ci to w opanowaniu prawidłowej wymowy. Jeżeli nie jesteś pewny jak prawidłowo wymawiać dane słowo, w Internecie znajdziesz wiele stron, oferujących nagrania native speakerów, wypowiadających konkretne wyrazy lub całe zdania. Staraj się zrozumieć tekst, który czytasz. Podczas czytania korzystaj ze słownika i sprawdzaj wyrażenia, których znaczenia nie znasz.

Rozmawiaj z obcokrajowcami – online!

Jeżeli Twoim problemem jest płynna rozmowa w języku angielskim i czujesz jakąś wewnętrzną blokadę, przed posługiwaniem się angielskim w mowie – czas to zmienić. Możesz skorzystać z rozmów przez Skype z native speakerem, który będzie Twoim indywidualnym nauczycielem. Możesz także skontaktować się z kimś za pomocą Facebooka, wyszukując osoby do rozmów po angielsku np. na dedykowanych grupach, takie rozwiązanie będzie znacznie tańsze – Ty możesz oferować w zamian naukę Twojego ojczystego języka.

A może aplikacja mobilna?

W Internecie znajdziesz mnóstwo aplikacji, pomagających w nauce języka angielskiego (i wielu innych). Godnymi polecenia są zdecydowanie: Duolingo, Busuu czy Ucz się języka angielskiego (by Tweeba). Pierwsza z nich będzie idealna dla Ciebie, jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tym językiem. Druga i trzecia, pozwalają uczyć się angielskiego zarówno na poziomie podstawowym, jak i średniozaawansowanym oraz zaawansowanym.

Piosenki, filmy i seriale po angielsku

Lubisz słuchać piosenek w języku angielskim? A zastanawiałeś się kiedyś o czym dana piosenka jest? Może się okazać, że poza chwytliwą melodią, ma również świetny tekst. Wsłuchuj się i wyłapuj słowa i zdania. Następnie sprawdź w Internecie treść tekstu i jego tłumaczenie. To doskonałe ćwiczenie sprawdzające rozumienie ze słuchu. Oglądaj filmy i seriale po angielsku. Jeżeli na początku będziesz mieć problemy z ich rozumieniem – włącz angielskie napisy.

Graj w gry

Gry to świetny sposób na naukę angielskiego, która nie będzie przykrym obowiązkiem, a samą przyjemnością. Najlepsze będą gry online, w których musisz porozumiewać się z innymi graczami właśnie w tym języku. Na początku postaw na pisanie, ale jeśli poczujesz się pewniej – spróbuj rozmów z innymi graczami np. przez Team Speaker.

Kursy angielskiego online

Kurs angielskiego online to opcja dla tych, którzy wolą gotowe rozwiązania. W tym przypadku, nie trzeba nic obmyślać, organizować i kombinować – wszystko dostajemy pod nos. Minusem tego rozwiązania jest oczywiście fakt, że nie jest ono darmowe. Za taki kurs musimy trochę zapłacić.

To oczywiście nie wszystkie metody nauki języka angielskiego w domu. Najważniejsza jest jednak chęć nauki i silna wola, by ją kontynuować. Powodzenia!