Jak stworzyć stronę internetową?

Jak stworzyć stronę www? Jakie elementy powinny się w niej znaleźć?

by Małgorzata

Funkcjonalna strona www może stanowić doskonałą wizytówkę firmy. Może także generować wartościowy ruch, przekładający się na leady oraz na sprzedaż usług czy produktów. Jak stworzyć stronę www, która będzie łatwa w obsłudze dla użytkownika? Jakie elementy powinna zawierać? O czym nie można zapomnieć?

Struktura witryny www i projekt witryny

Tworzenie witryny powinniśmy rozpocząć od odpowiedniej strategii. W jakim celu potrzebna jest nam witryna? Czy będzie tylko wizytówką naszej firmy czy będziemy chcieli sprzedawać za jej pośrednictwem produkty? Na samym początku rozplanujmy strukturę strony www. Zastanówmy się, co koniecznie musi znaleźć się na stronie. Prawidłowa struktura strony zakłada nawigację w kolejności Strona Główna->Kategorie->Podstrony. Jeżeli nasza witryna nie będzie bardzo rozbudowana i nie zakładamy wprowadzania na niej produktów do bezpośredniej sprzedaży, możemy kierować się strukturą Strona Główna->Podstrony.

Strona główna powinna być prosta i przejrzysta, tak abyśmy mogli łatwo i szybko przejść z niej do innych podstron. Pamiętajmy, aby menu główne, znajdowało się na każdej podstronie. Strukturę możesz na początku rozrysować na kartce papieru, jeśli będzie Ci prościej.

Przykładowa struktura prostej strony, może wyglądać w następujący sposób:

 1. Strona Główna  
  1. O firmie
  1. Oferta
   1. Usługa 1
   1. Usługa 2
   1. Usługa 3
  1. Kontakt

Jak stworzyć stronę internetową w kilku prostych krokach?

Na początku wybierz i kup swoją domenę. To Twój indywidualny adres internetowy. Powinien być unikalny oraz łatwy do zapamiętania i wymówienia. Może być to nazwa Twojej firmy lub coś związanego z Twoją działalnością. Następnie wybierz hosting, na którym postawisz swoją stronę. Zwróć uwagę na prędkość danego serwera, pojemność dyskową czy liczbę jednoczesnych połączeń. Kolejnym krokiem jest wybór systemu zarządzania treścią, w zależności od funkcji Twojej strony internetowej. Najpopularniejsze CMSy to WordPress, Joomla, Drupal i PrestaShop (sklepy internetowe).

Po zainstalowaniu wybranego CMSa można przystąpić do tworzenia witryny – jej wyglądu oraz treści, które docelowo mają się na niej znaleźć. Jeżeli nie potrafisz budować stron, warto te zadanie poświęcić specjaliście z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Możesz także spróbować stworzyć witrynę na gotowym szablonie.

Przy tworzeniu witryny pamiętaj o SEO!

Tworząc stronę www, warto mieć na względzie odpowiednią jej optymalizację pod wyszukiwarki. Dobrze jest dostosować wszystkie jej aspekty pod pozycjonowanie, już na samym starcie, by uniknąć modyfikacji strony, gdy przypomni nam się o tym, że chcemy być widoczni w wyszukiwarce. Zwracajmy uwagę przede wszystkim, aby treść na podstronach była unikalna i by nie powielała się ani wewnętrznie, ani zewnętrznie (treść kopiowana z innych portali, bądź treść autorska kopiowana na inne portale). Stosujmy odpowiednią hierarchię nagłówków H1-H6 oraz przyjazne odnośniki do podstron. Zadbajmy również o meta title zawierające słowa kluczowe, powiązane z naszą działalnością oraz o meta description zachęcające do odwiedzin naszej witryny internetowej. Dobrze jest także wypełnić alternatywne treści (alty) dla obrazków na naszej stronie www.

Należy pamiętać, że stworzenie strony internetowej może być bardzo czasochłonne, jeżeli podejmujemy się tego na własną rękę, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty.